Ing. Klára Liptáková

45 let, daňová poradkyně http://www.liptakova.cz/

Funkce

Dětství

Klára s dědečkem

Narodila jsem se v květnu roku 1970 a celé dětství strávila v Žabovřeskách, čtvrti plné zahrad a plácků zvoucích ke hře. Pokud jsem se s kamarády nehonila za míčem a nelezla po stromech, věnovala jsem se hudbě. Chodila jsem do klavíru a zpívala v Kantiléně.

Pocházím z rodiny, která se i za komunismu otevřeně hlásila ke křesťanským hodnotám. Proto jsem záhy pochopila, že starost o bližní a pomoc slabým není výdobytkem socialismu, ale tisíce let staré pravidlo slušných lidí.

Dospívání

Klára na maturitní fotografii

Ve čtrnácti letech jsem začala chodit na gymnásium Táborská. Do školy jsem jezdila přes celé Brno a začala tak objevovat, poprvé bez dohledu rodičů, všechna jeho zákoutí.

V té době bylo Brno šedivé město, zbavené svého smyslu a postavení. Vyprodaná představení (Husy) Na provázku a dění na vysokých školách však dávaly tušit, že se blíží změna.

Vzdělání

Klára při promoci na PEF MZLU

Po maturitě jsem se dostala na Ekonomickou fakultu vysoké školy zemědělské, dnešní Mendelovy univerzity. V té době to byla kromě pražské VŠE jediná ekonomická škola, na které se přednášelo také o něčem jiném než o centrálně řízené ekonomice a marxismu leninismu. 

V první ročníku mě zastihla Sametová revoluce, které jsem se tak měla to štěstí aktivně zúčastnit. Po promoci jsem tak již jako inženýrka ekonomie vstoupila do nového světa, ve kterém hrál prim divoký trh.

Rodina

Klára s rodinou

Vím, není to příliš originální, ale budoucího muže jsem potkala v lázních. Dnes spolu žijeme již více než 20 let a vychováváme spolu 3 děti, dva kluky a jednu mladou dámu.

Rodina je středobodem mého života, ale podobně jako mnoho jiných pracujících žen, na ni nemám tolik času kolik bych chtěla. Děti jsou již naštěstí velké, a tak neberou chvilky bez rodičovského dohledu jako osobní újmu. Bohudík s námi bydlí i moje maminka, takže o rady moudřejšího nemají nouzi. 

Práce

Klára při kontrole stavby přechodu přes skálu v Obřanech

Po studiích jsem dva roky pracovala jako hlavní ekonom v IT firmě obchodující se zámořím, poté 16 let jako samostatný daňový poradce. Krátce jsem vykonávala správcovství konkurzní podstaty.

Čtyři roky jsem byla starostkou městské části Maloměřice a Obřany a v KDU-ČSL jsem garantem ekonomicko-hospodářské komise strany, která utváří volební program a lidovecký pohled na makroekonomické otázky Česka. Od říjnových voleb 2014 jsem první náměstkyní primátora města Brna.

Začátky v politice

Klára na programové konferenci KDÚ-ČSL

Nikdo z mých rodičů se nikterak politicky neangažoval. K lidovcům jsem se dostala, když se zastali zájmů našeho občanského sdružení souvisejícího s tranzitní dopravou v Komíně.

Jejich program mi byl blízký, a tak jsem vstoupila bez jakýchkoliv vyšších politických ambicí do místní organizace. Moje současná pozice místopředsedkyně strany vyplynula přirozeně z mé práce ve straně. Nebylo to něco, co bych si dlouhodobě plánovala, ale když vidím práci, kterou je potřeba udělat, udělám ji.

Ve zkratce

 • Vzdělání: VŠ - ekonomie
 • Profese:
  • 1993 – 1994 ekonom
  • 1994 – dosud daňový poradce
 • Politická angažovanost:
  • 1970 – 2001 bezpartijní
  • 2002 - dosud KDU-ČSL
 • Proč ve dresu KDU-ČSL: konzervativismus, křesťansko-demokratická platforma
 • Funkce:
  • členka městského výboru KDU-ČSL
  • předsedkyně místní organizace Maloměřice a Obřany
  • zastupitelka ve MČ Maloměřice a Obřany za KDU-ČSL
  • předsedkyně finančního výboru v MČ Maloměřice a Obřany
Sdílejte s přáteli

Nahoru