Ano privatizaci. Daň nahradí sleva

16. března 2016

Sdílejte s přáteli

Městské byty s čtvrtinovou slevou mohou získat po včerejším rozhodnutí zastupitelů obyvatelé třinácti brněnských domů, jejichž privatizaci zastavilo vedení města. Kupci nově zaplatí čtyřprocentní daň z převodu nemovitosti, ale o stejnou sumu se jim sníží cena bytu.

Brno bude pokračovat s privatizací bytů, ale musí s ní souhlasit městská část, kde se nemovitost nachází. "Prodávat se budou pouze byty, kde potřebné opravy převýší nájemné, které lze vybrat za patnáct let," upřesnila náměstkyně primátora Klára Liptáková. Včera zastupitelé schválili prodej třinácti z pětadvaceti domů, u kterých v roce 2014 pozastavili kvůli cenám privatizaci.

Nově schválili zastupitelé také čtyřprocentní snížení ceny jednotlivých bytů, které má vynahradit kupcům platbu daně z převodu nemovitosti. "Jsme velmi rádi, že po bouřlivé výměně názorů nastalo pochopení," uvedla Ivana Okurková z Bytového družstva Merhautova.

Zájemci o byty se obávali, že připravovaná změna zákona, která má převést povinnost zaplatit daň z nemovitosti z prodávajícího na kupce, pro ně bude představovat další náklady. "Brno snížením ceny nečeká žádná újma," dodala Okurková.

Zatímco návrh na snížení ceny o čtyři procenta prošel hlasováním jednomyslně, další slevu zastupitelé zamítli. "V případě zaplacení celé částky najednou před podpisem smlouvy jsem navrhl pětiprocentní slevu," sdělil zastupitel Libor Šťástka. Tato změna hlasováním neprošla.

Cenu, za kterou majetek lidé získají, určily revizní posudky. Proti ceně slíbené předchozím vedením města je přibližně trojnásobná. "Nyní už nelze prodávat byty za jinou hodnotu než za cenu obvyklou na trhu," vysvětlila Liptáková. Město ke konečné sumě nabídlo loni v dubnu obyvatelům slevu pětadvacet procent. Přesto jsou byty proti slibům předchozí koalice dražší o stovky tisíc korun.

Privatizované domy se nacházejí především v Brněstředu, Brně­severu, Králově Poli a Židenicích. "Městské části mohou navrhovat další domy do prodeje, ale jen ty, které splní patnáctileté kritérium," dodala náměstkyně primátora.

Rok trvající pře mezi nájemníky a Brnem začala, když nové vedení města zastavilo privatizace v roce 2014. Byty chtělo prodat za běžnou tržní cenu. Obě strany si nechaly vypracovat posudky ceny, které se často velmi lišily.

Spory vyřešil až třetí posudek, který se město a zájemci o privatizaci zavázali přijmout. Z celkových pětadvaceti bytových domů, u nichž se prodej pozastavil, Brno schválilo privatizaci už dvaceti z nich. Za další privatizované byty už zájemci zaplatí tržní cenu.

Autor: Jan Žlebek

Zdroj: Brněnský deník

16. března 2016

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru