Brno poskytne 11 seniorům možnost sdíleného bydlení v centru města

5. ledna 2016

Sdílejte s přáteli

Brno poskytne 11 seniorům možnost sdíleného bydlení v Zámečnické ulici v centru města. Za 6,6 milionu korun tam vytvoří z části nebytových prostor jeden velkometrážní byt s devíti pokoji. Zájemci zaplatí měsíčně za pokoj do 2000 Kč včetně topení, řekla dnes novinářům primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Podle ní projekt sníží starší generaci náklady na bydlení a pomůže městu najít využití pro prázdné prostory a velké byty, které se kvůli vysoké ceně nedaří pronajmout. Zájemci by se mohli nastěhovat ještě letos.

Radní schválili výběr firmy, která práce provede. Město jí v nejbližších týdnech prostor předá, do sedmi měsíců by mělo být hotovo. Na podzim by se tak zájemci mohli stěhovat. Prostor o velikosti 405 metrů čtverečních byl dříve využívaný jako kanceláře. "Vznikne tam jeden byt s devíti pokoji, přičemž dva budou dvoulůžkové a zbytek jednolůžkové," informovala Liptáková.

 Byt bude mít společný obytný prostor s televizním koutem, jídelnou a kuchyní a společné sociální zařízení, kde bude pět toalet a tři sprchy. Chybět nebude ani skladovací prostor, spíž, prádelna a místnost pro pečovatelku, která bude chodit lidem například uklízet nebo pomáhat s dalšími potřebnými věcmi.

 "Důležité je, aby v pokojích bydleli soběstační lidé, kteří však nemohou utáhnout například po ztrátě partnera velký byt nebo mají nízký příjem. Sdílené bydlení je také pro ty, kteří jsou osamělí a mají zpřetrhané sociální vazby," řekla náměstkyně.

 Podle ní podobný typ bydlení funguje například v Dánsku, Rakousku nebo Holandsku. "Podle našich informací je Brno první v České republice, které to zkouší. Máme vytipovaná další tři místa, kde by sdílené bydlení mohlo vzniknout. Město pro to může využít prázdné velkometrážní byty, které se kvůli vysoké ceně nedaří pronajímat. Přebudováním v nich ale můžeme vytvořit sdílené bydlení," dodala Liptáková.

 Primátorova náměstkyně upozornila, že populace v Brně stárne, a proto je potřeba, aby bydlení pro seniory přibývalo.Primátorův náměstek Matěj Hollan (ŽTB) zdůraznil, že v Brně není dostatek kapacit na uspokojení poptávky po bydlení seniorů. Brno má okolo 20 domovů pro seniory, které nabízejí zhruba 2000 lůžek. Kromě toho je v Brně asi padesátka domů s pečovatelskou službou s tisícovkou bytů. Zůstávají však stovky neuspokojených žádostí o umístění do těchto zařízení.

Zdroj: ČTK

5. ledna 2016

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru