Kdo zajistí čistotu v ulicích centra města Brna?

20. září 2014

Sdílejte s přáteli

Volební klání o hlasy voličů vrcholí a jednotlivé strany i nezávislí se předhání se sliby všeho druhu. Máme zde Brno veselé, rodinné, čisté i bezpečné a jsou to sliby staronové. „Já přijdu a se mnou přijde zákon“ zní unisono hlas volebních bilboardů. Zde je namístě se zamyslet. Mohou být tyto sliby reálné?

Když si pamětníci vzpomenou na šedé Brno před rokem 1989, se zchátralými domy, děravými ulicemi – a srovnáme to s dnešním obrazem, tak se zde udělala spousta práce a utratila spousta peněz. Dnes už umíme opravit domy i náměstí, domy, umíme zavolat firmy na úklid nebo zorganizovat čety pracovníků procházejících s košťaty a lopatkami. Ale když navštívíme mnohem menší města i vesnice (nedej Bože navštívíme i větší města) v blízkém zahraničí tak je srovnání s Brnem deprimující.

Dáme více peněz do čistoty!? Opravdu dáme? Ve skutečnosti moc nedáme, protože bychom museli někde vzít nebo navýšit ceny, které může město ovlivnit (a které by zase zdražily život místním obyvatelům a firmám). Jistě se dá někde i ušetřit, ale nalezení těchto úspor stojí velké úsilí, čas, společnou vůli a úspory v pokladně se projevují jen postupně a pomalu (pokud už nejsou utraceny dopředu).

Existuje tedy nějaký recept na čistotu? KDU ČSL říká, že ano, ale musí se na něm začít společně pracovat. Představy, že přijde profesionál, nějaká firma a dá všechno do pořádku, jsou nereálné, lživé. Je třeba začít tam, kde jsou občané, kterým dnešní špína vadí a s nimi hledat společná řešení. Ještě stále, i dnes, jsou majitelé domů, kteří si zametají nebo oplachují chodník před svým domem, provozovatelé restaurací, kteří po noci očistí zbytky na chodníku i když je nezpůsobili jejich hosté. Mnozí to berou jako přežitek, slabost.

Pochybuji, že jim někdo za roky jejich úsilí poděkoval. Jsou to přitom občané, kteří žijí se svým městem, kteří konkrétně pracují pro své město. Tady je třeba jednat, aby se necítili ve svém úsilí osamocení. Není to žádné nóvum, před sto lety bylo normální, že domovník zajistil ometení fasády, vysprávku, i čistotu na chodníku, aby jeho dům byl stále ten nejpěknější, případně zašel vynadat na radnici, proč řádně neuklízí veřejná prostranství před barákem.

V diskusi s vlastníky pak je třeba hledat konkrétní návody, neopakovatelné pro každou ulici, pro dnešní dobu. To je obsahem myšlenky „OBČAN MĚSTU - MĚSTO OBČANOVI“. A pak může přijít čistota, pořádek - a nakonec i zákon.

Pár slov o autorovi, Ing. arch. Ivo Ondračkovi

Narozen 1960, studia VUT, fakulta architektury 1978-83, dogmatická teologie u THDr. J. Zvěřiny 84-88 Zaměstnání – mistr na stavbě, pomocný stavbyvedoucí, projektant konstruktér a architekt, urbanista. Od r. 1992 OSVČ - projektování. Realizace – řada sakrálních staveb, veřejné budovy, rodinné domky, územní plány, strategické plány. Městský architekt ve Veselí nad Moravou 93-97, autor a koordinátor realizace Projektu obnovy Baťova kanálu pro cestovní ruch 93-06, ředitel nadačního fondu (v podstatě spíše rozvojové agentury), účast a vedení řady EU mezinárodních projektů. Držitel Ceny Města Veselí n. M. Publikační a nakladatelská činnost.

Proč kandiduji do zastupitelstva:

  • oslovení městskou organizací
  • nelíbí se mi současná situace ve společnosti, která nemá na prvním místě a neoceňuje hodnoty, které nezbytně potřebuje pro svoji budoucnost
  • nelíbí se mi rozdělení společnosti na skupiny kamarádů a spolupracujících přátel – což mě připadá dlouhodobě bezperspektivní, a to nejen pro budoucnost mých dětí
  • jsem zastáncem spíše drobnějších úprav, byť velmi obtížně prosaditelných, které ale zmenšují každodenní problémy

Autor: Ing. arch Ondračka Ivo, kandidát do Zastupitelstva městské části Brno střed

20. září 2014

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru