Chátrající kapli svatého Václava v Žabovřeskách opraví. Do Vánoc ji také otevřou

24. července 2017

Sdílejte s přáteli

Brno- Pod opravenou střechou a za zvuku nových varhan budou již za několik měsíců sloužit salesiáni mše v brněnských Žabovřeskách. Dělníci již začali opravovat kapli svatého Václava na Burianově náměstí. Zástupci místní radnice očekávají, že kapli lidé navštíví už letos o Vánocích.

Dělníci opraví vnější omítky, střechu i interiér kaple. „V kapli přibudou nové varhany. Po rekonstrukci elektroinstalace stavební firma také vymění topení a osvětlení,“ sdělil žabovřeský místostarosta Filip Leder. Rekonstrukce má stát šest milionů korun, z toho pět milionů korun na opravy dá magistrát, zbytek doplatí městská část.

První návrhy na opravu kaple podávali představitelé městské části už loni v létě, nejprve je však museli zhodnotit památkáři a zástupci brněnského magistrátu. „Projekt na rekonstrukci jsme schválili s několika připomínkami. Většina z nich se týkala použitých technologií. Požadovali jsme například, aby dělníci při opravách použili stejnou střešní krytinu a omítky neodstranili celoplošně,“ informoval ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Podoba novorenesanční kaple, jak ji navrhl v roce 1906 architekt Tomáš Němeček, zůstane po rekonstrukci zachována se všemi detaily, jako jsou například hodiny v průčelí. „Při opravách také provedeme průzkum, abychom zjistili, jaký byl vývoj barevnosti stavby,“ dodal Vácha.

Kaple svatého Václava s věží nahradila dřevěnou zvoničku, která stála uprostřed bývalé osady Vinohrádky. Z té se později staly Žabovřesky. „Kapličku považuji za symbol Žabovřesk. Je to stavba, kterou zná každý místní, a je ostuda, že byla tak dlouho ve špatném stavu. Lidé se u ní často setkávají. Také pro ně bude náměstí po opravě příjemnější,“ zhodnotila rekonstrukci Brňanka Marie Kubíčková.

Po opravě budou v kapli opět každý týden sloužit salesiáni pravidelné bohoslužby. „Zpřístupněna má stavba být podle plánu již letos o Vánocích, nejpozději do konce roku budou hotové všechny práce,“ doplnil Leder. Farníci také po rekonstrukci zpřístupní předsíň kaple po celý den, aby se v ní mohli zastavit lidé i v dobách mimo ohlášené bohoslužby

Kaple svatého Václava

⋅ V místě, kde stojí v současnosti kaple, postavili obyvatelé tehdejší osady Vinohrádky již v roce 1790 dřevěnou zvoničku.

⋅ O šestatřicet let později ji nahradila zděná kaple.

⋅ Ta téměř osmdesát let postupně chátrala, nakonec se v roce 1903 zřítila.

⋅ O tři roky později ji nahradila novorenesanční kaple s hodinami, kterou navrhl architekt Tomáš Němeček, v původní podobě zůstala zachována do současnosti.

⋅ Kapli do konce letošního roku dělníci zrekonstruují, opravy budou stát šest milionů korun.

Autor: Deník/ Anna Tišnovská

Zdroj: Brněnský deník

24. července 2017

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru