Lidovci chtějí stavět porodní domy, které přispějí k bezpečnějším porodům

18. října 2017

Sdílejte s přáteli

V současné chvíli nemají ženy možnost volby místa porodu. V ČR mají ženy jedinou bezpečnou volbu a tou je porod v porodnici, i když v jiných evropských zemích je zcela běžné nabídnout ženám více možností, kde své dítě porodit. V našich nemocnicích nejsou porody vedené v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace a nejnovějšími poznatky vědy. Pokud nechtějí rodit v často zastaralém systému, nemají jinou možnost než volit domácí prostředí. To je však v současné situaci uvádí do zdravotního nebezpečí. Porodní asistentky totiž mají zakázáno takovýmto ženám pomoci, protože jim hrozí vysoké pokuty a ženy jsou tak odkázány rodit doma samotné, bez jakékoliv zdravotnické pomoci.

„Problém v České republice je komplexní. Probíhá zde nepochopení mezi zastánci domácích porodů a porodů v nemocnicích, a to jen kvůli legislativě, která nezohledňuje potřeby a přání mnoha žen v naší zemi. My jim chceme dát na vybranou mezi porodnicí a porodním domem, který ale bude v bezpečné dostupnosti případné nemocniční péče, nejprve je ale nutné změnit legislativu,“ uvedl poslanec Jiří Mihola.

KDU-ČSL tak jen reaguje na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z roku 2014, podle kterého má ČR povinnost řešit podmínky žen rodících mimo zdravotnická zařízení. Lidovci se chtějí zasadit o sladění české legislativy se směrnicí 80/155/EU upravující práci samostatných porodních asistentek jako plně kompetentních osob v péči o fyziologické těhotenství a porod.

Podporu takového řešení získala strana i u Centra pro těhotné a rodinu Majka, které je největším centrem svého druhu na Moravě.

Porodní domy by ženám nabízely adekvátní náhradu za domácí prostředí a to i s odbornou péčí pro bezpečný průběh porodu. Bez zbytečných zásahů, které některým ženám v porodnicích nevyhovují. Žena by zde mohla během celého těhotenství využívat kontinuální péče své porodní asistentky, která by ji pak byla nápomocna u samotného porodu a  v začátcích mateřství. V Německu jsou porodní domy běžným standardem a péče v nich je hrazena ze zdravotního pojištění, které si každý povinně platíme,“ uvedla provozovatelka centra Mária Staňková.

Nápadu je nakloněn také 1. náměstek brněnského primátora Petr Hladík, který má na starost zdravotnictví v Brně.

„Pokud by se podařilo na celostátní úrovni změnit legislativu tak, aby se mohly porodní domy začít stavět, budeme o postavení takového domu v Brně usilovat. Máme zde dvě vhodné lokality, a to v areálu Fakultní nemocnice v Bohunicích nebo v areálu Nemocnice Milosrdných bratří. Dnes dochází k neasistovaným porodům, kde kvůli absenci odborné pomoci riskujeme, že může porod skončit i tragicky“ dodal Hladík.

18. října 2017

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru