Město plánuje navýšit počet defibrilátorů na městských budovách

3. dubna 2017

Sdílejte s přáteli

Automatizované externí defibrilátory známé pod zkratkou AED zachrání desítky lidských životů v Brně. Náměstek primátora pro oblast zdraví Petr Hladík chce jejich počet navýšit. Přibýt by mohlo až na 26 nových defibrilátorů. Celkové náklady na jejich pořízení se odhadují na 1,8 milionu korun.

„Navazujeme tímto na úspěšný pilotní projekt z roku 2013, kdy bylo rozmístěno 13 defibrilátorů na veřejné budovy. K projektu se následně připojili i další subjekty a v současnosti jsou ve městě Brně necelé čtyři desítky defibrilátorů. Mnoho veřejných budov však na AED ještě čeká, proto na Odboru zdraví připravujeme materiál, který chceme předložit ke schválení Radě města Brna,“ představuje své plány Petr Hladík.

Komise bezpečnosti a veřejného pořádku Rady města Brna na základě doporučení složek Integrovaného záchranného systému schválila pořízení AED do 26 lokalit. „Vytipování lokalit, kam chceme nově AED umístit, probíhalo v součinnosti se záchranou službou a hasičským sborem Jihomoravského kraje. Následně jsme oslovili jednotlivé městské části, aby projevily zájem o zapojení do projektu a navrhli vhodná místa na umístění AED. Defibrilátory by nově mohli i v okrajových městských částech jako jsou Řečkovice a Mokrá Hora, Ivanovice, Jehnice, Ořešín, Útěchov nebo Žebětín,“ přiblížil výběr lokalit předseda bezpečnostní komise Vít Beran.

Záchranné služby v Brně ročně resuscitují kolem 200 pacientů a pouze 45 procentům z nich se podaří obnovit spontánní krevní oběh v terénu. Velké množství pacientů následně umírá během převozu. „Pokud je člověku po příhodě provedena včasná defibrilace, udává se přežití až v 94 procentech případů. To považuji za dostatečnou motivaci pro vyčlenění finančních prostředků na rozšíření AED po městě,“ upřesnil Hladík svůj záměr.

Projekt navazuje na pilotní zavádění systému „Rozmístění AED v Brně a Jihomoravském kraji“ a vzniká ve vzájemné spolupráci Zdravotnické záchranné služby JMK, Policie a Městské policie, Hasičského záchranného sboru a města Brna zastoupeného Odborem zdraví MMB.

3. dubna 2017

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru