Nová mobilní aplikace bude informovat o blokovém čištění. Odtaženo by mohlo být daleko méně aut.

25. dubna 2016

Sdílejte s přáteli

Ročně je při blokovém čištění průměrně odtaženo více jak 5000 aut. Někteří řidiči tak buď doplácí na svou hloupost, nebo na špatnou informovanost. V době mobilních telefonů je přeci nutné mít aktuální informace. Právě mobilní aplikaci, která by řidiče o úklidu informovala, slibovali lidovci ve svém volebním programu před dvěma lety.

„Ačkoliv to nebylo jednoduché, nakonec se mi tento nápad podařilo zrealizovat. Společnost Brněnské komunikace, a.s. na náš podnět vytvořila mobilní aplikaci, která usnadní orientaci a informovanost občanů pří provádění blokového čištění ulic na území města Brna. Motorista se dozví, zda se bude čistit v okolí jeho bydliště, ale na webu zjistí i možné komplikace v místě jeho zaměstnání. Pochopitelně se tak sníží počet odtažených vozidel,“ uvedl Filip Leder, místopředseda Městského výboru KDU-ČSL.

Zásadní je viditelnost termínů blokového čištění prostřednictvím webové aplikace na desktopových zařízeních. Pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS a Android byla vytvořena speciální aplikace, která nabízí pohodlnější uživatelské prostředí, než je klasický web.

„Snažili jsme se hlavně o jednoduchou grafiku. Z té by mělo být patrné v jaké je to kde fázi, na mapovém podkladu jsou totiž barevně rozlišeny komunikace podle toho, zda blokové čištění již proběhlo, aktuálně probíhá nebo je teprve naplánováno,“ dodává místopředseda Leder.

Přístup k informacím o blokovém čištění je v aplikaci možný bez registrace, uživatel však v takovém případě získá pouze základní přehled o probíhajících čištěních. Další funkce jsou pak dostupné po registraci, kterou lze provést jak přes webový formulář, tak i přímo z mobilní aplikace.

„Výhodou pro registrovaného uživatele je, že získá možnost nastavit si až dvě zájmové lokality (např. domov a zaměstnání) a být tak upozorňován na blížící se bloková čištění. Upozorňování probíhá formou tzv. push notifikací nebo prostřednictvím e-mailové zprávy, a to týden, den a hodinu před zahájením čištění,“ popsal místopředseda Leder.

Proto, aby byla aplikace co nejvíce aktuální a zahrnovala celé území města Brna, je potřeba, aby se na realizaci podílely všechny městské části. Ty jsou v těchto dnech osloveny společností Brněnské komunikace, a.s. Jejich spolupráce bude spočívat v zajištění vkládání přesných informací o plánovaném blokovém čištění a následné průběžné aktualizaci těchto informací prostřednictvím připraveného administračního rozhraní. Přístup do systému budou mít pouze Vámi pověření pracovníci úřadu městské části, kteří budou s aplikací seznámeni a důkladně proškoleni.

„Všemu by měl předcházet tzv. pilotní provoz, který v rámci vývoje aplikace zahájíme v prvním týdnu měsíce května 2016 a potrvá do 31. 7. 2016. Do této první fáze se zatím přihlásily městské části - Bohunice, Slatina a Žabovřesky. Přivítáme, když se do druhé fáze tohoto provozu (červen - červenec 2016) zapojí i další městské části,“ uzavřel místopředseda Leder.

Zdroj: KDU-ČSL

25. dubna 2016

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru